Fenntartható mezőgazdaság
Az energiatermelés és az élelmiszer termelés egymással versenyez a termőföldért. Mivel az E5 és E10 üzemanyagok bekevert bioetanolt és biodízelt tartalmaznak az E(szám) százalékában, így a mobilitás üzemanyagai igénylik a biokomponenseket, amelyeket mezőgazdasági termelésben állítják elő a gyártók.
” A világ népessége évente mintegy 80 millió fővel gyarapszik, valamint a globalizálódó társadalmak és gazdaságok eredményeként a fogyasztási szintek is egyre nőnek, így élesen növekszik a termőföldre, az élelmiszer termelésre az igény. „
Természetesen vannak innovatív zárt növénytermesztési kultúrák is, mesterséges fénnyel és alapterület optimalizálással, amelyek enyhítenek a termőföld igényeken. Azonban ezek volumene és a megtermelt élelmiszerek mikrotápanyag és vitamin tartalma meg sem közelíti a termőföldben, hagyományos körülmények között termelt élelmiszerek tápanyag- és ásványi anyag tartalmát. Így hosszabb távon kívánatos volna a termelést továbbra is az anyaföldben tartani és lehetőleg visszatérni a bio termelési kultúrákhoz. A bioüzemanyagok gyártását pedig több okból is kívánatos volna megszüntetni:
- A biokomponensek valódi értékes termőföldet vesznek el a világ élelmezése elől.
- A biokomponenssel bekevert üzemanyagok eredeti célja a fosszilis komponens fogyasztásának csökkentése volt. A valóság az, hogy az utakon futó idős autók motorjai nincsenek felkészítve az üzemanyagok ekkor szintű változására, melynek eredményeként a korábban 6 liter/100km-es fogyasztás 1,5…2 literrel is megnő. Így a 10% biokomponens levonása mellett is a fosszilis komponens fogyasztása megnő, 0,75…1,2 literrel. Ennek oka a motorok munkapontjának eltolódása, vagyis minden jó szándék ellenére a biokomponenssel bekevert hagyományos üzemanyagok fogyásában az eredmény siralmas. Éppen, hogy 12,5…20%-kal megnőtt a szennyezőanyag kibocsájtás, ahelyett, hogy 10%-kal lecsökkent volna.
Mindezen tények ellenére nem várható az, hogy a szabályozásban munkálkodó döntéshozók leugranának erről a „döglött lóról”, sőt, körömszakadtáig ragaszkodnak ehhez a „zseniális” megoldáshoz. Az egyetlen lehetőség a fosszilis tüzelőanyagok kivezetése, a szintetikus, de mindenképpen nulla karbontartalmú, teljesértékű energiahordozók és üzemanyagok felhasználásának elterjesztése lehet.
Miben segíthet az RK-X technológia
Az RK-X technológia ebben segíthet, az energiaátmenet drasztikus, nagyléptékű előmozdításával
- egyfelől a villamosenergia rendszer karbonintenzitását képes jelentősen lecsökkenteni, amennyiben a kizárólag megújuló energiával energetizált rendszerben a nagyléptékű energiatárolás megoldott kérdéssé válik.
- Másfelől alternatív üzemanyagként használható rendszer alakítható ki. Az RK-X technológiával működtetett, hangyasavból energiát kinyerő elektromos hajtású járművek elterjedése kiszorítja a hagyományos motorokat és ezzel lecsökkenti az igényt a biokomponensek gyártására.
Hasonlóan a korábban megismert helyi telepítésű földgáz tartályos rendszerhez hangyasavval is lehet energiatárolást és helyi energiaigényt kielégíteni. Az RK-X technológia képes nagy energiasűrűségű, lokális felhasználásra szánt energiaigény kielégítésére. 1 kg hangyasavban 33kWh energia tárolható. Így lényegében bárhová szállítható hagyományos tartályos szállítmányozással és lokálisan letelepített tárolóban igény szerint felhasználható.
Védjük meg az erdőket
Szükséges szót emelni az erdők védelme érdekében is. Jelenleg a fűtésre szánt tűzifa mennyisége az erdők hozadékának teljes mennyisége, mintegy 4,5 millió köbméter[1]. A biomassza tüzelésű erőművekbe, valamint a családi otthonok fűtésére szánt tűzifa igények eltüntethetők, nem szükséges a fát, mint megújuló energiaforrást fűtésre használni, teljes mértékben kiválthatók megújuló zöldenergiával- Ezzel az erdőket tovább lehet gyarapítani, melynek pozitív hatásai megkérdőjelezhetetlenek. Természetesen a hulladék, az uszadék fa, a mezőgazdasági aprítékok és szalmák biomassza tüzelésre továbbra is értelmesen és nulla kibocsátással felhasználhatók.
A fent leírt helyi energiatároló lehetőséget biztosít például a mezőgazdaságban alkalmazott fóliasátras vagy üvegházas termesztési rendszerek energetizálására. Mivel a hangyasavban tárolt energiamennyiség hatalmas és nagy az energiasűrűsége, emellett relatívan olcsó, ezért komoly lehetőségek nyílnak meg a helyi gazdaságok számára a primőr áruk termelésében. A relatívan olcsó energia kiszélesíti a termelési lehetőségeket, a vidék, a távoli falvak és emberek megélhetésében új utakat és lehetőségeket nyit.
[1] 2022-es adat; Nettó fakitermelés 2000-2022. – fafajok és választékok – FATÁJ (fataj.hu)
Hogyan képzeljük el a jövő mezőgazdaságát?
Az RK-X technológia lehetőség is a vidék felemelkedésére, amely állami szubvenciókkal vagy EU-s pályázati támogatásokkal elősegítheti a helyi közösségek perspektivikus fejlődését, a helyi emberek helyben tartását, a vidék életszínvonalának drasztikus megemelését. Konkrétan a szabadalom tulajdonos határozott elképzelése a vidékfejlesztés új dimenziójának, a fóliasátras, üvegházas növénytermesztés újraindítása, a magas beltartalmú élelmiszerek, zöldségek termelésén keresztül.
Az elképzelés szerint a szabadalom tulajdonos kihelyezett energiatárolókkal segítené a termelőket, akiknek az energiáért jelképes összeget kell csupán fizetniük, de az energiaszolgáltatás fejében vállalják, hogy a hagyományos magyar zöldségek termelését hosszú távon fenntartják.
Az erőgépek üzemanyagának is alkalmas hangyasavval a szabadalom birtokosa a szerződött növénytermesztő partnereit ellátja, így nemcsak fűtésre, de a gépek üzemeltetésére is alkalmas energiát majdnem ingyen bocsátaná rendelkezésre. Cserében csupán annyi elvárást kell vállaljanak a szerződött partnerek, hogy 10 vagy 20 éven keresztül fenntartják a termelésük volumenét. Ezzel olyan versenyelőnyhöz juthatnak a szerződött partnerek, amely biztosítja a megélhetést, a folyamatos és biztos termelési feltételek meglétét és a biztos piacot is, hiszen komoly árelőnnyel lehet versenyezni a piacokon.